Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Poziomice

( ilość produktów: 11 )

Poziomica to przyrząd służący do pomiaru poziomości i/lub pionowości płaszczyzn, przydatny nie tylko na budowie, ale i w domu, na przykład przy drobnych pracach remontowych. Wykorzystuje siłę grawitacji i ma wbudowaną jedną lub wiele libelli rurkowych. Jakość pomiaru zależy od długości poziomicy, użytego materiału, jakości wykonania samego przyrządu jak i przewag libelli oraz ich osadzenia.

Można spotkać wiele typów poziomic, między innymi laserowe, wężowe (inaczej nazywane wodnymi), murarskie, maszynowe, trapezowe, cyfrowe (elektroniczne), torpedo, skrzynkowe, dwuteowe, skrzynkowe i libelkowe. Laserowe zamiast libelli wykorzystują światło laserowe. Wężowe działają na zasadzie naczyń połączonych - tworzą je dwie pionowe rurki z podziałką (zrobione ze szkła lub specjalnego tworzywa), które są połączone miękkim przewodem. Poziomice murarskie tworzy się z drewna lub aluminium, a te maszynowe z metalu - służą do ustawiania poziomu maszyn i dzielą się na liniałowe i ramowe. W poziomicach elektronicznych znajdują się czujniki pochylenia, dzięki którym na wyświetlaczu LCD można zobaczyć wynik w stopniach, milimetrach na metr lub procentach. Te trapezowe mają specjalny kształt, który umożliwia użycie poziomnicy w trudno dostępnych miejscach - ich korpusy zwężają się symetrycznie ku końcom. Poziomnice torpedo są krótkie (mają wymiary do 30 centymetrów) i zwykle posiadają magnes. Dzięki specjalnie wyprofilowanemu rowkowi w kształcie litery "V" łatwiej ustawić poziomnicę na rurowych elementach. Najczęściej korzystają z nich hydraulicy przy zakładaniu instalacji sanitarnych i klimatyzacji oraz przy ustawianiu rusztowań. Modele skrzynkowe są najczęściej używane przy pracach cieślarskich, stolarskich i robotach szalunkowych. To urządzenia aluminiowe z libelkami z jednorodnego bloku akrylowego. Poziomnica dwuteowa charakteryzuje się najczęściej trzema libelkami, dzięki którym możliwy jest odczyt ze wszystkich płaszczyzn pomiarowych. W zbiór poziomnic libelkowych wchodzi większość wymienionych wcześniej typów. Składają się z libelek (od dwóch do pięciu), specjalnej osłony oraz obudowy (dwuteowej lub skrzynkowej). Mają różne zastosowania, długości i kształty. Im dłuższa poziomica, tym dokładniejszy pomiar. W tych najdokładniejszych odchylenie wynosi plus-minus pół milimetra / jeden milimetr.

Przed zakupem koniecznie zorientuj się który model najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Przykładowo - jeśli przewidujesz mierzenie trudno dostępnych powierzchni, zdecyduj się na poziomicę trapezową, a jeśli zależy Ci na bardzo precyzyjnym wyniku, zdecyduj się na dłuższy model.

pixel